מטרת על
החניך יבנה מערך שיעור על פי מבנה שיעור תקין ובהתאם למטרות שהוגדרו.מטרות ביניים
1. החניך יסביר את 6 הכללים לניסוח מטרות הדרכתיות.
2. החניך יסביר את המבנה העקרוני של מערך שיעור.
מטרת על | מטרת ביניים | |
אפיון | התוצר הסופי של תהליך הלמידה | שלבים בדרך להשגת מטרת העל |
ניסוח | באופן נרחב, כללי, ולא מצביע על הדרך להשגתה | באופן ספציפי, ומציגות את תהליך הלמידה ואת הדברים אותם החניכים צריכים לעבור במהלך השיעור |
זמן (כמה זמן לוקח כל חלק?) |
תוכן (מה בעצם קורה כאן?) |
עזרים (מה דרוש לי לשיעור?) |
|
פתיחה | |||
גוף | |||
סיכום |
זמן | הפתיחה אמורה להיות קצרה ולהימשך כ-5-10 דקות. |
תוכן | פתיחה מורכבת מחלק/כל הסעיפים הבאים:הצגת הנושאים ומטרות השיעור (למשל באמצעות ניהול דיון/משחק לעירור עניין).המחשת/הדגמת הצורך בחומר הנלמד (על מנת לעורר עניין בשיעור).קישור לנושאים קודמים שנלמדו (על מנת ליצור רצף הגיוני לחניכים). |
עזרים | אתם יכולים להביא לשיעור עזרים חזותיים או ציוד לפעילויות שתעשו במהלך השיעור (בריסטולים, עטים, לוח מחיק וכו'). |
זמן |
תוכן |
עזרים |
פתיחה 10 דקות |
חלקו את הצוות ל-2 קבוצות. לכל קבוצה תנו דף עם מילה- קבוצה אחת מקבלת את המילה "טוהר" והשנייה "נשק". על כל קבוצה לכתוב כמה שיותר אסוציאציות שעולות להן מהמילה הכתובה. לאחר מכן על כל קבוצה להציג את האסוציאציות שהם כתבו ועל הקבוצה השנייה לנחש את המילה שהם קיבלו. | דף עם המילה "טוהר" + דף עם המילה "נשק" |
גוף 30 דקות |
הקריאו את ערך "טוהר הנשק" מתוך רו"ח צה"ל. שאלו: 1. מה ההגדרה של "במידה הנדרשת" ושל "כל שביכולתו"? 2. איפה עובר הגבול? מי קובע אותו?הקריאו את ערך "דבקות המטרה וחתירה לניצחון". שאלו: 1. האם הערכים הללו מתנגשים? 2. האם טוהר הנשק מחליש אותנו כצבא?הקריאו את 2 הבתים הראשונים בשיר "גנרל". שאלו: 1. מה הוא אומר בקטע? 2. האם זה חיסרון שמכונות זקוקות לאדם- לא רצוי שמכונה תפעיל את עצמה?הקריאו את בית 3. שאלו: 1. למה היכולת לחשוב היא חיסרון? 2. למה נותנים בידי חייל (נער בן 18-21) אחריות כזאת- להילחם במלחמה? 3. מה האחריות שנותנים לחחיל מייצרת? |
נספח א' |
סיכום 5 דקות |
הקריאו טקסט של יגאל אלון. סכמו: יש לנו סמכות כחיילים בצבא להחזיק נשק ולהיות ערוכים לקרב, אך בד בבד יש לנו אחריות לשמור על ערכיות ואנושיות בשיח ובמערכה. |
נספח ב' |